Uszlachetnianie

Foliowanie na gorąco

Foliowanie na gorąco jest jedną ze standardowych technik uszlachetniania druku. W druku cyfrowym wszystkie okładki są foliowane aby zabezpieczyć wydruk.
Jest to metoda pokrywania zadrukowanego arkusza laminatem, w tym konkretnym przypadku folią. Możemy zaoferować standardowe foliowanie błyszczące lub matowe, jak również bardziej eleganckie wykończenie, w tym m.in. foliowanie soft – touch (aksamitne), strukturalne (cienki len).

Oferujemy różne metody foliowania

  • Foliowanie jednostronne i dwustronne polegające na pokryciu folią zarówno jednej, jak i dwóch stron arkusza.
  • Foliowanie błyszczące
  • Foliowanie matowe
  • Foliowanie strukturalne
  • Foliowanie Soft touch
  • Foliowanie Anti Scratch – folia matowa odporna na zarysowania

Zaletą foliowania druku jest zwiększenie jego trwałości. Zabezpieczone wydruki są odporne na ścieranie, zarysowania, a nawet działanie czynników chemicznych. Dodatkowo folia sprawia, że barwy są bardziej nasycone, przez co znacznie wzrasta atrakcyjność wydruku. Dużą zaletą zafoliowanych wydruków jest również możliwość ich czyszczenia.

Lakierowanie

Wraz z rozwojem technologii zwiększył się także zakres metod lakierowania, jakie zapewniamy naszym klientom. Obecnie oferujemy m.in. lakierowanie UV błyszczące wybiórczo.

Lakierowanie UV to jedna z najczęściej stosowanych metod ozdabiania druku. Swoją popularność zawdzięcza głównie szybkości wykonania oraz skutecznej ochronie. Nałożony lakier sprawia, że druk staje się odporniejszy na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, otarcia) oraz działanie promieni słonecznych. Doskonale chroni przed ścieraniem i blaknięciem, a przy tym podbija kolor tworząc ciekawy efekt wizualny.

Lakier UV błyszczący – to specyficzny produkt, który najpierw nakłada się na zadrukowaną powierzchnię, a następnie utrwala za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV). Jego głównym składnikiem są modyfikowane żywice i dodatki wzmacniające.

Hot-stamping

Hot-stamping zwany także hot-printem lub prościej – termodrukiem (wykonywany pod wpływem ciepła), jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod uszlachetniania dostępną na rynku. Hot-stamping polega na nakładaniu specjalnej folii na wybrane elementy nadruku, nadając im charakterystyczny metaliczny, srebrny, złoty lub innego koloru połysk. Efekt tego uszlachetniania jest niezwykle elegancki. Do odwzorowania uszlachetnienia na arkuszu używane są tzw. matryce wypukłe wykonane z materiałów przewodzących ciepło.

Rodzaje folii hot-stampingowych

Folie metaliczne – standardowe folie do termodruku o metalicznym wyglądzie, najczęściej stosowane w kolorze srebrnym, złotym lub miedzianym, dostępne są także inne kolory.
Folie pigmentowe – dostępne są w różnych kolorach oraz do wyboru błyszczące lub matowe.

Tłoczenie

Tłoczenie to w wykonaniu proces zbliżony do popularnego hot-stampingu, z tą różnicą, że nie używa się w nim folii oraz wysokich temperatur. W ofercie mamy tłoczenie wklęsłe, wypukłe oraz tłoczenie ślepe, czyli tzw. blind print. Tłoczenie jest techniką bardzo tradycyjna, znaną od lat, a uzyskane rezultaty zależą często od wyboru podłoża i precyzji wykonania zastosowanych tłoczników. Przy odrobinie kreatywności, tłoczenia może dawać niesamowite możliwości ozdabiania papeterii, okładek, widokówek lub opakowań produktów

Rodzaje tłoczenia

Tłoczenie wklęsłe – inaczej wytłaczanie w dół, polegające na tym, że wytłaczany element zostaje niejako „wciśnięty” w uszlachetnianie podłoże.
Tłoczenie wypukłe – wytłaczanie do góry przy użyciu odpowiednio przygotowanej matrycy pozwala otrzymać efekt wypukłości. Element poddawany tłoczeniu zostaje niejako „wyciągnięty” do góry, nad uszlachetniane podłoże.
Tłoczenie ślepe (ang. blind print) – polega na odciśnięciu (wytłaczanie w dół) w podłożu jedynie wzoru bez farby, który staje się widoczny dzięki padaniu światła i powstawaniu cieni.